Back To Top
Глиста фест одржан је од 02. 12. до 06. 12. 2019. године у ОШ ,,Лаза Костић”.
Шестог децембра одржана је представа ,,Београд некад и садˮ. Представу су одиграли талентовани млади глумци из глумачке школе ,,Две бесне глистеˮ.
Кратак осврт на Нушићев рад, како бисмо јасније разумели представу:
Бранислав Нушић, рођен је у Београду 1864. као Алкибијад Нуша, а са 18 година се прекрстио у Бранислав Нушић, иначе, је био познати комедиограф, а радио је и као новинар и дипломата. Своју прву комедију ,,Народни посланикˮ написао је са 19 година. Новине Дневни лист су објавиле његову песму ,,Два раба" у којој је исмејао монархију и краља Милана Обреновића, због тога је био кажњен затворском казном од две године. По казни је пребачен у Битољ, где је започео дипломатску каријеру. После Првог светског рата, враћен је за Београд и постављен за секретара Министарства просвете, а убрзо након тога постао је драматург Народног позоришта у Новом Саду.
Пошто се бавио сатиром и комедијом, писао је за лист ,,Политикаˮ под псеудонимом "Бен Акиба", чак је постао и редовни члан Српске краљевске академије. Преминуо је 19. јануара 1938. године, тог дана фасада Народног позоришта, у Београду, била је увијена у црно платно.
Нушићева представа ,,Београд некад и сад" бави се јазом генерација, односно, традиционалним схватањима породице и брака од стране родитеља, Станојла и Персе, главног јунака Николе и савременог схватања брачне заједнице коју демонстрирају Никола и Милица.
Нушић је назив и композицију представе преузео од Стерије. Нушићев заплет креће када у Београд стижу у посету Станојло и Перса код сина Николе, кога нису видели 7 година. Повод њиховог доласка је новински чланак о Николи, чија је фирма у стечају. Предрасуде које родитељи имају о стечају, Никола одмах распршава уверавањем да је то данас само једна нормална финансијска операција, леп посао. У два дана, колико траје радња, Станојло и Перса су се пренеразили оним што су видели. Станојло и Перса згрожени су тзв. слободним понашањем и одевањем укућана. Управо то омогућава активацију сатире. Иако су представљени као људи старинског кова Станојло и Перса не делују конзервативно (назадно), остају до краја симпатични. Прогутаће они, некако: да су им унуци напустили школу, да се баве некорисним занимањима, да се породичне вредности не негују, тј. породица се не окупља за време заједничких оброка, итд. Међутим, Станојла и Персу ће згрозити неморал унуков, који шутира собарицу јер ју је затекао са оцем. Основне идеје које саопштавају Перса (,,немају стида”) и Станојло (,,окренули лице од Бога”) потврђују њихови потомци својим понашањем. У овом делу се највише компромитује институција брака: као прво Миличин и Николин брак, па онда површни и брзински брак унуке Бубе и Дулета и, на крају, компромитује се преко брачног троугла.
Представа „Београда некада и сад” је поједностављена и прилагођена узрасту основаца и кроз фину иронију и сарказам, даје се поука да треба наћи меру између традиционалних и тзв. модерних схватања породичних вредности у брачној заједници.
Ученицима ово дело може да послужи за отварање дебате о моралним вредностима савременог друштва, а и о његовој деградацији.
Нажалост, ученице, ОШ „Лаза Костић” које су радиле интервју нису имале прилике да поразговарају са глумцима, али су поставиле неколико питања режисеру представе самог фестивала, Мири Теодоровић, која им је са задовољством одговорила на следећа питања:
Задовољна сам, иако они нису професионалци. Деца лепо реагују на публику, воле овај текст, иако је Нушић класик, зато што је модернизован негде им је био пријемчив и они га разумеју, тј. разумеју тај сукоб генерација.
Прилог припремили предметни наставник: мср проф. српског језика и књижевности Даниела Миловановић и ученице новинарске секције:
Лена Матић VIII2
Николија Љубинковић VIII2